Din siyasətdən ayrı olmalıdır. Amma bildiyimiz kimi, İranın konstitusiyasında din dövlətçiliyin bir hissəsi olaraq qəbul olunur. Buna görə də öz siyasətinə uyğun olaraq onlar istənilən tədbirləri keçirə bilərlər və bu, İranın daxili işidir. Ancaq soydaşlarımızın Xudafərin körpüsünə axını, futbol oyunlarında səsləndirilən şüarlar və s. haqqında çoxlu sayda videolar var. Ona görə düşünürəm ki, bu addım Azərbaycana qarşı bir növ cavab cəhdidir. Onlar məsələyə siyasi don geyindirmək istəyir.
Bu sözləri BUTA.TV-a Azərbaycanın Təbrizdəki Baş Konsulluğunun qarşısında “Hüseyniyyun” qruplaşmasının öz “bayraqları”nı quraşdırması haqqında danışan Azərbaycanın keçmiş xarici işlər naziri Tofiq Zülfüqarov deyib.
T.Zülfüqarov qeyd edib ki, onlar Azərbaycan dövlətini və siyasi qurumlarını guya dindən uzaq kimi göstərməyə çalışır:
“Belə tədbirlərin keçirilməsi nə birincidir, nə də sonuncu olacaq. Ancaq biz azərbaycanlılar olaraq İranın daxilində çoxlu sayda soydaşımızın, dostumuzun olduğunu unutmamalıyıq”.