Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin faktiki demarkasiyası işləri gedir. Bu prosesin (Bakının bəzi mövqelərdə irəliləməsi - red.) İrəvanla qarşılıqlı razılaşmalar çərçivəsində getdiyini söyləmək üçün bütün əsaslar var.
BUTA.TV xəbər verir ki, bunu erməni politoloq Vigen Akopyan deyib.
“Təbii ki, təbliğat səviyyəsində hələ də müəyyən səs-küy qaldırılır. Lakin 2020-ci ilin noyabrında hərbi əməliyyatlar başa çatdıqdan sonra baş verənlər sərhədin faktiki demarkasiyasıdır. Tex (Dağ/Dığ) kəndi yaxınlığında yaranmış vəziyyət məhz bu faktiki demarkasiyanın nəticəsidir. Ermənistanın ərazi güzəştləri barədə Bakı ilə konkret razılaşmaları istisna deyil. Azərbaycan yeni taktika seçib. Əgər əvvəllər ərazilər hərbi əməliyyat yol ilə götürülürdüsə, indi Azərbaycan hiss olunmadan 100-300 metr irəliləyərək hərəkət etməyə üstünlük verir. Hər dəfə Ermənistanın “suveren ərazisinə” 100, 200, 300 metr dərinliyə gedəndə Azərbaycan orada möhkəmlənir və daha bu ərazini tərk etmir. Beləliklə, yüksəklikləri ələ keçirməklə onlar taktiki üstünlük əldə edirlər”, - o bildirib.